Visto-project Visto-project
Użytkownik:
Hasło: 
Wylogowanie  |   Rejestracja
www.visto-project.pl/Shanghai-Tower.php

Shanghai Tower


Shanghai Tower    - budynek o wysokości 632m, zlokalizowany w Szanghaju w Chinach

Shanghai Tower - podstawowe dane:
  • 632 metry wysokości,
  • 124 piętra,
  • podwójny system ściany osłonowej,
  • loklizacja: Shanghai, Chiny,
  • tłumik masowy (Tuned Mass Damper).
Shanghai Tower
(kliknij aby powiększyć)

Główne elementy konstrukcji budynku:
Shanghai Tower konstrukcja       Shanghai Tower trzon    Shanghai Tower lateral system


Budynek jest podzielony na 9 stref o pięciu głównych funkcjach.
Shanghai Tower structural solution

Shanghai Tower wybudowany został w szanghajskiej strefie handlu i finansów w dzienicy Pudong.
Bryła tego 632-metrowego budynku składa się z 9 nałożonych na siebie, cylindrycznych konstrukcji otoczonych podwójną przezroczystą fasadą. Pierwsza wewnętrzna warstwa fasady przylega do budynku osłaniając jego strukturę, druga, okręcająca się wokół pod kątem 120 stopni. Zewnętrzna warstwa otacza cały wieżowiec, nadając mu atrakcyjny wizualnie wygięty kształt, wrażenie lekkości i płynności, ale przede wszystkim zmniejsza nacisk wiatru.
Pomiędzy dwiema fasadami umieszczono 9 atriów - otwartych ogrodów. Te publiczne ogrody oferują przestrzeń do spotkań, tak jak rynki w tradycyjnych miastach – z restauracjami, kawiarniami i sklepami.
W budynku zastosowano wiele innowacyjnych technologii i rozwiązań zgodnych z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Stożkowaty kształt budynku z asymetryczną elewacją pozwolił na obniżenie obciążenia wiatrem o 24%, zapewniajac tym samym stabilność konstrukcji oraz oszczędność na materiałach (zużyto do 25% mniej stali).

Przezroczysta podwójna elewacja umożliwia dotarcie do wnętrz maksymalnej ilości światła, a tym samym ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Zewnętrzna szklana fasada, zbudowana z materiału odbijającego promienie słoneczne, ograniczy konieczność stosowania klimatyzacji. Jej dobre parametry izolacyjne pozwolą ograniczyć zarówno zużycie energii grzewczej, jak i chłodniczej. Część zapotrzebowania na energię pokrywać mają źródła odnawialne – geotermalne i wiatrowe. Turbiny wiatrowe umieszczone pod parapetami – generować mają energię dla wyższych pięter, zaś kogeneracyjna instalacja gazowa o mocy 2130 kW – dla niższych pięter. Umożliwiono zbieranie deszczówki – za pomocą zewnętrznych parapetów o spiralnym kształcie – wykorzystywanej następnie w systemach HVAC. Przestrzenie zielone przewidziane na 1/3 powierzchni budynku dodatkowo mają za zadanie ochładzać budynek. W budynku znajdą się biura, obiekty handlowe, rozrywkowe i konferencyjne, oraz taras widokowy na 120 piętrze – jednym z najwyższych, a także jeden z najwyżej położonych hoteli na świecie, należący do Jin Jiang Hotels – z 258 pokojami na piętrach 84-110. Aż 170 000 z 576 000 m2 powierzchni użytkowej znajduje się w podziemnych kondygnacjach, w tym: 3-poziomowy parking, powierzchnie handlowe oraz połączenie z metrem. Zainstalowano tu nowoczesne, superszybkie windy Mitsubishi poruszające się z prędkością 18 m/s.


Geometria budynku - budynek został zaprojektowany jako łagodna pionowa spirala skręcona o około 120 stopni i zmniejszająca się ku górze do 55%.
Shanghai Tower przekrój poziomy     Shanghai Tower scaling           Shanghai Tower rotation

Charakterystyka dynamiczna budynku:

Shanghai Tower dynamics


Konstrukcja zewnętrznej i wewnętrznej ściany osłonowej:

Shanghai Tower double skin



Szczegóły konstrukcyjne:
Shanghai Tower mega frame


Shanghai Tower połączenia


Shanghai Tower strefy


Windy:
Shanghai Tower windy


Logo
© Copyright Visto-project  2008 ÷ 2023 Kielce
Reklama  |   Regulamin  |   Kontakt  |   Współpraca  |   Dotacje

     stat4u     Valid XHTML 1.0 Transitional